Utan 2 Temmuz

Utan 2 Temmuz

2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin  üyelerinden oluşan bir grup, yapılacak olan şenlikler kapsamında  Sivas’a davet edilmişlerdi.

Madımak katliamı,  farklı kültürlere, düşüncelere, inançlara karşı en utanç  verici  bir saldırı  olarak  tarihe geçmiştir. 2 Temmuz gericiliğin bir ayaklanmasıydı. 2 Temmuz inançlara ve kültürlerin kaynaşmasına karşı bir saldırıydı.

Yaşayarak  görüyoruz ki, toplumları yönetmek, yönlendirmek için en güçlü, diğerlerinin asla alt edemeyeceği araç, DİN’dir. Ve birileri 2 Temmuz da binlerce gericiyi bu şekilde katlima yönlendirmiştir.

2 Temmuz her ne kadar Alevi-Sünni çatışması gibi gösterilmeye çalışılsa da kardeşliğe, Türk’lüğe karşı bir saldırıydı. Bu saldırının altında yatan İrtica idi.

Gericilerin, attığı sloganlarda  ‘‘Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta yıkılacak’ , ‘Laiklere ölüm’ , ‘Yaşasın şeriat‘ gibi öfke ve kin dolu sözler vardı. Bağrında,  ozanlar,  yazarlar yetişen Sivas’ta  şiirler yazılıp,  Türküler yakılırken bu kez, şiire kan bulaştı ve ağıtlar yakıldı, canlarımız  yakıldı.

Dava yıllarca sürdü. Onlarca kişi göz altına alındı,  yargılandı, beraat etti, göstermelik cezalarla dava devam etti  ve zaman aşımına uğradı.

Ancak,  özü  ‘’BİR’’ olan,   özü ‘’BİZ’’ olan,   yüreklerde bu dava bitmedi. Ölen canlar hepimizin yüreğine gömüldü. Türk halkı onları unutmadı.

O vahşeti yaşatanlar bugün aynı utancı, ellerinin kanıyla  Meclise kadar taşımışlardır. Sanıkların avukatlığını üstlenenler ne yazık ki bugün Milletin Vekili konumuna getirilmiştir.

Türk Milletini bölme çalışmaları  hızla devam etmektedir. Bugün ülkemizde toplu katliamlar  yapanlara karşı,  sessiz kalan zihniyet Madımak’ta  ateşi yakan zihniyetten farklı değildir.

Şeriat isteyenlerin, Laiklik düşmanlarının, gericilerin karşısında Türk Ulusu olarak dimdik ayaktayız. Türk Ulusu’nun Bağımsızlık ateşinin yakıldığı   Sivas’ta   aydınlarımızı  yakanlar,  Cumhuriyet’in  ışığını asla söndüremezler.

Orada yanan canlar, bizim  ‘’Laiklik ve Cumhuriyet ışığımız’’ olmaya devam etmişlerdir. Bu katliamı Türk ulusu unutmadı unutmayacaktır.

Bu hain saldırı, o an orada bulunan aydınlarımıza değil, bizim kurtuluşumuza, Cumhuriyet’imize, ilkelerimize, devrimlerimize,  bağımsızlığımıza,  kültürümüze, birlik ve beraberliğimize yapılmıştır.

Hayatımızın her döneminde oluşturmaya çalıştıkları algılar  boşa çıkmıştır. Alevi, benim arkadaşımdır, kardeşimdir, yengemdir, eniştemdir.

Alevi benim  komşumdur, dostumdur. Hiç bir etnik ayrışmayı kabul etmeyenleri birbirine düşürmek isteyen bu zihniyet yenilmiştir.

Biz, her 2 Temmuz’ da olduğu gibi, sen-ben demeden, Atatürk ilke ve devrimlerinin tek çıkış noktası olduğuna inanan Türk halkı olarak birlikteyiz, eleleyiz.

Bizi yıkmaya ve yakmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Fikirleriyle, düşünceleriyle, eserleriyle, sözleriyle yüreğimizde yaşayan, Sivas’ta yiten canlarımızı saygıyla anıyoruz…

Kaynak : http://bihabermedya.com/utan-2-temmuz/