Türk Olma Zamanı

Türk Olma Zamanı

Zor bir dönemden geçiyoruz. Hem siyasal anlamda,hem de halk olarak kendi içimizde. Ülke olarak etrafımızda cereyan eden savaşlar, terör faaliyetleri, ekonomik krizler ve mezhepçilik her geçen gün bizi biraz daha etkiliyor, biraz daha gergin bir hale geliyoruz.

Son dönemlerde yaşanan olaylara bakıldığında aslında bu ülkenin ve halkın aslında nasıl kıymetli, ne kadar asil ve birbirine bağlı olduğu; bazen bir maç için birbirine girebilecek olanların kardeşlerine ihtiyaçları olduğunda nasıl tek yürek ve tek bilek olduğunu, inanılmaz bir hızla birbirlerine yardıma koştuklarını defalarca görmüş ve bu özelliğimizle hep gurur duymuşuzdur.

Hani atalarımızın bir sözü vardır’’ kardeş kardeşi bıçaklar, sonra döner kucaklar’’.

Aslında yaşadığımız şey tam olarak budur…

Çok küçük belki de incir çekirdeğini doldurmayacak kavgalarımız var. Bazen bir takım için, bazense bir siyasi lider için öyle söz ve davranışlarımız olur ki, mangalda kül bırakmayız.

O an kırabileceğimizi, üzeceğimizi düşünmesekte, yeri geldiğinde aynı söz dalaşına ya da yumruk yumruğa girdiğimiz kişilerin hemen yardımına koşarız.

Sağcısı-solcusu, dindarı- ataisti,kadını-erkeği fark etmez, yanı başında oluruz. Ve asıl olan zaten budur.

Bayram ve Cuma namazlarında ‘’safları sıklaştıralım’’ neden denir? Bilir misiniz? Araya nifak ve şeytan (buradaki şeytan teşbihtir) girmesin diye.

Rahmet olsun Mehmet Akif ne güzel demiştir;

GİRMEDEN NİFAK MİLLETE,DÜŞMAN GİREMEZ,

TOPLU VURDUKÇA YÜREKLER,ONU TOP BİLE BÖLEMEZ’’

En yakın tarihte büyük kurtuluş mücadelesinin en ileri isimlerinden olan Mehmet Akif, halkın saflığını, temizliğini bildiği için uyarı amaçlı yazdığı dizelerinde tıpkı ibadet ederken birbirimizi koruyup kolladığımız gibi her daim korumamızı, bir olmamızı ve kardeşliğimize halel getirmememiz gerektiğini dile getirmiş ..

Safları sıkılaştıralım bayanlar-baylar ve çocuklar. Aramıza kin ve nefret tohumu karıştıranları bertaraf edelim. Hangi siyasi görüşe sahip olursak olalım, hangi dine mensup olduğumuz önemli değil yada tenimizin ne renk olduğu, kaç yaşında olduğumuz, hangi okuldan mezun olduğumuz…

Aynı vatanda, aynı bayrak altında yaşayan tek bir yüreğiz, hepimizin O bayrakta kanı, aynı gökyüzünde gördüğümüz Hilal’i aynı..’’A’’ siyasetçisine bağlı olanlar,’’B’’lidere bağlı olanlardan farklı bir şey istemiyor, eğer istiyor olsa idi bu kadar evladı toprağa kendi ellerimizle vermezdik.

Şahıslar gelip geçicidir, asıl olan DEVLETİN BEKASI’dır.

İnanıyorum ki, her birey ‘’Allah, bu millete bir daha İSTİKLAL MARŞI yazdırmasın’’duasına yürekten hepimiz’’ amin’’ diyoruz.

Ellerimizle kınalayarak gönderdiğimiz yavrularımızı, tabut tabut karşılayan Ey Halkım! VATAN SAĞOLSUN diyerek o kabirlere gömdüklerimiz sadece şehitlerimiz değil, biliyorum.

Her gömülenle beraber gömüyoruz ruhumuzu. Durum böyle iken kim yıkabilir ki bizim tek yumruk halimizi.Bırakın onlar oynasın oyunlarını. Oynasın ki, dost-düşman çıksın ortaya.

Yüzyıllardır bu oyunlarla bölemedikleri, diz çöktüremedikleri bizleri yine bertaraf edemeyecekler.

Avuçlarıyla, vurdukça mermerlerden ses getiren aslanların torunları,’’Gömelim gel seni tarihe desem sığmazsın’’ lütfuna mazhar olan bu halk, iki-üç tane ne idüğü belirsiz itin oyunuyla yerlerde sürünmeyecek.

Birlikte ve kardeşlikte çağ açma zamanıdır. Anlayış ve hoş görüyle yaklaşma dönemidir.

Kardeşler! Bu zaman TÜRK olma zamanıdır.

 

Zeynep Karabulut(ahuZar)

Kaynak : http://bihabermedya.com/turk-olma-zamani/