Kişisel Blog Nedir

Kişisel Blog Nedir

Kişisel blog kavramı 2-3 yıldır aktif olarak ve sık rastladığımız web siteleri arasında yer almaktadır. Bu bloglar blog siteleri olup daha çok kişilerin kendi isimlerinde kurduğu tek kişi tarafından yönetilen ve güncellenen blog siteleridir. Peki bir kişisel blog açmak neyi değiştirir? Neler yapılabilir? Bu bloglar da neler paylaşılabilir? Bizler için ne gibi faydaları vardır?

Nedir Kişisel Blog

İnternet ortamının % 75’ini oluşturan blog siteleri, kendi arasında bir çok dala ayrılıyor. Bu dallar arasında büyük bir paya sahip olan kişisel blog siteleri kişilerin kendi isimlerine açtığı ve kendileri tarafından yönetilen başarılı birer web siteleridir. Bu sitelerde paylaşılanlar tamamen kişilerin kendi düşünceleri olduğu gibi birinci ağızdan paylaşılan ve yazılan yazılardır.  Ayrıca kendi isminize aldığınız bir web sitesi gelişen dünya da kendi adınıza yaptığınız başarılı bir ganimettir. Yarın bir gün neler olacağını bilmediğimiz gibi yenilenen ve gelişen dünya da siz adınıza yatırım yapmış zamanla o projeyi değerlendirme fırsatınız olacağının göstergesidir.

Neler Paylaşılır, Nasıl Paylaşılır ?

Kişisel bloglar yapısı gereği bir nevi kişilerin halka açık günlüğü denilebilir. Bu sebeple samimi içten ve ilk ağızdan çıkan bir konuşma tarzında yazılarınızı yazmalısınız. Çünkü kişisel bir blog sitesi dediğimiz zaman insanlar daha samimi ve sıcak bir yer ararlar. Bu konuda örnek vermek gerekirsek, süper marketler son derece resmi ve bir o kadar nettir. Ama mahalle bakkalı yada ufak sıcak butik pasta dükkanları ne kadar sıcak, samimi ve içtendir. O insanların sohbeti, konuşması sizi köy hayatına götürür ve insanların size karşı kötü bakmasını engeller.

Açık günlüğünüzde kategori sınırı yoktur aslında içinizden gelen her şeyi burada paylaşabilirsiniz. Burası senin dünyan ve ne yazmak istediğine, ne paylaşmak istediğine sen karar verirsin.

Blog Açmak Bize Ne Kazandıracak?

Bir blog sahibi iseniz emin olun ilk olarak bir hayran kitlesi oluşturabilirsiniz (Zamanla). İkinci olarak kendinize bir meşgale kazanabilir ve boş zamanlarınızı siteniz ile geçirebilir, yazabilir ve geliştirmeler yapabilirsiniz. Aynı zaman bu meşgale sayesinde yazı yazma beceriniz artar ve edebiyat konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz, daha etkili konuşursunuz. Zamanla sitenizi ilerletip blogunuz üzerinden para kazanabilirsiniz.

Nasıl Blog Açılır?

Aslında blog açmak ücretli olduğu gibi ücretsiz şekilde açabilmeniz de mümkün. Bunun için yazımı okuyabilirsiniz.   Bana kalırsa bilgisayar ortamında yeni veya bu alanda bir geçmişiniz yok ise; WordPress veya Blogger aracılığı ile ücretsiz bir web sitesi açabilirsiniz. Açtığınız web sitesini kişisel blog olarak hazır temalardan seçerek ayarlayabilir ve o şekilde kullanabilirsiniz.